вівторок, 2 лютого 2010 р.

Біометрична система пошуку злочинців


Часи фотороботів, товстих папок з фотографіями зловмисників і численних відеокасет, схоже, вже пройшли. Тепер порушників закону розшукують високошвидкісні процесори й складні програми. Одна з них, витримавши жорсткий конкурс із великою кількістю конкурентів і підтвердивши високий ступінь точності, зараз установлюється практично у всіх міліцейських підрозділах Білорусі. Чи можна визначити особистість людини, якщо вона постаріла на 40 років? Або, скажемо, одягла темні окуляри, відростила бороду, зробила пластичну операцію?...
Знайомтеся: автоматизована система портретної ідентифікації «Портрет-2005». Новітня білорусько-російська розробка являє собою одну з підсистем біометрії. Тепер більше не потрібно днями лопатити архіви з фото, показувати потерпілому десятки відео або розвішувати фотороботи на всіх стовпах міста. Можна знайти в базі схожий зі злочинцем типаж обличчя й за секунди зіставити його із уже наявним архівом. Втім, це лише крапля в океані можливих комбінацій пошуку…
Ще в далекому 1885 році у всіх в'язницях Франції почали фотографувати злочинців. У царській Росії зробили обов'язковим оперативний фотооблік всіх кримінальних елементів. Так зароджувалася габітоскопія – наука, що вивчає пропорції й закономірності людського обличчя. Великою підмогою в 80-ті роки стали відеокамери: відтепер злочинця можна було не тільки бачити, але й чути. На жаль, відразу ж з'явилася інша проблема – як із сотень VHS-Касет з «брюнетами», «чоловіками середнього зросту», «літніми» і «повними» знайти ту, на якій може бути злочинець…Навіть із приходом комп'ютерів і поступовою автоматизацією всіх фото- і відеоархівів принцип пошуку залишався колишнім: словесний опис, сортування по заданій ознаці й візуальному зпівстаквленню. Тепер усе змінилося в корені …
«Портрет-2005» може в автоматичному режимі шукати людину по будь-якому графічному зображенню: «фотороботу», фотографії, відеоролику або скрін-шоту відеокамери. Більше того, він здатний працювати з матеріалами вкрай низької якості, чим на голову перевершує багато європейських і американських аналогів. Поворот голови на 15 градусів уліво або вправо, нагору або долілиць, сонячні окуляри, накладна борода, вуса, зморшки, гримаса, кепка або навіть пластика обличчя – того, хто намагається зберегти інкогніто, ці хитрування більше не врятують.
Вся справа в «математиці» людської обличчя, з огляду на закони якої працює новий програмний комплекс. За основу беруться 18 антропометричних крапок: відстань між зіницями, товщина носа й губ, висота й ширина обличчя, а також його контури й перепади яскравості…Машина звірить ці пропорції з базою й видасть усіх, хто «схожий». Більше того, присвоїть кожному фото коефіцієнт збігу. В «Портреті» — 5 режимів пошуку, і кожний ефективний по-своєму. У цілому ж, імовірність виявлення шуканої людини й установлення його особистості — 80—85 відсотків.
Дану математичну модель уже починають використовувати для фейс-контролю в офісах, спостереження за фанатами на футбольних матчах, забезпечення безпеки в місцях масових гулянок і охорони банкоматів.
За матеріалами сайту aspisoft.by

Немає коментарів:

Дописати коментар